Veřejné zakázky
6. 8. 2021
Plavsko
21. 5. 2020
parallax background

Planá nad Lužnicí

parallax background

ŽIVOT V ZAHRADĚ

parallax background

BAREVNÉ CESTY

parallax background

PŘÍRODA NA DOSAH

Zahrada se nachází uvnitř nového satelitu na okraji města. Zákazníci zde nebyli spokojeni se stávající zahradou, a proto nás v roce 2021 oslovili.

Díky většímu soukromí byl drátěný plot v minulosti opatřen plastovou sítí. Zahrada je netěšila, nelíbila se jim a my jsme s tím měli něco udělat. V zahradě dominoval vyvýšený záhon z betonové suché zídky s jehličnany v převážné části na kmíncích. Místo rostlin tu dominovali okrasné oblázky v kůře. V zemi byl vysoký podíl jílu.

Uvědomělí majitelé neváhali investovat do zkvalitněním půdy v záhonech, a proto jsme do jílu zapravovali úrodný kompost s pískem. To pak bylo zásadní pro rychlý růst rostlin. Po domluvě s majiteli jsme tu vymysleli kvetoucí zahradu s trvalkovým živým plotem, aby jim dodal soukromí už v prvním vegetačním období. Jednotlivé části zahrady byly propojeny nášlapnými kameny.

Snížili jsme zde údržbu na obsekávání překážek v trávníku. Houpačku jsme zakomponovali do záhonu. Pro ještě nižší údržbu jsme v zemi zabudovali jednoduché vedení zemních vodních zásuvek a u terasy zahradní sloupek na vodu. Zahrada se zde diametrálně proměnila, snížila údržbu majitelům a zvýšila její atraktivnost. Místo okrasného mulče a plastové sítě na plotech tu rázem celoročně dominují rostliny nenáročné na vláhu a pletí.


FOTOGALERIE PROJEKTU