Nová Bystřice
25. 10. 2021
Veřejné zakázky
6. 8. 2021
parallax background

Lásenice

parallax background

ŽIVOT V ZAHRADĚ

parallax background

BAREVNÉ CESTY

parallax background

PŘÍRODA NA DOSAH

Zahrada se nachází na okraji vesničky. Majitelé si z důvodu soukromí uzavřeli výhledy do okolní přírody vysokým betonovým oplocením. Zadáním bylo vytvořit tu na podzim 2021 hned dvě zahrady s odlišným zadáním. 

První zahrada měla být nejvíce obytná přiléhající k domu. Měli jsme zde především vnést do zahrady život, barvy za pomoci rostlin a snížit údržbu při sekání trávy. Dalším úkolem bylo dodělání chodníku kolem nově vzniklé terasy se zimní zahradou, který měl být ve stejné výši s podlahou terasy.

Do míst špatně přístupných zahradním traktůrkem jsme realizovali nízko-údržbové kvetoucí záhony dodávající celoroční efekt.

Druhá zahrada měla sloužit pro odpočinek a ovocný sad s ještě nižší údržbou než u předchozí zahrady. Hlavní údržbou, kterou se zde zabývají majitelé, je sečení trávy traktůrkem a vysypávání zaneseného filtračního koše jezírka a to zejména v podzimních měsících.

Budovali jsme tu 12 m3 jezírko pro rostliny a ryby. Pro větší přirozenost jsme zde ze 100 m3 země modelovali terénní valy. Na nich byly vysazeny okrasné i jedlé keře a lípy s břízami zapadající do okolní krajiny tak, aby tu do budoucna vznikl pobytový stín. Za podrost jsme volili expanzivní kvetoucí trvalky, které si tu budou žít svým životem. V druhé polovině zahrady byl vysazen ovocný sad s hrušněmi, jabloněmi, slívami a třešní. Do budoucna by to měl ještě vyrůst zahradní altán.


FOTOGALERIE PROJEKTU